Książki znajomych
Podobnie jak wielu kolegów z pracy, odznaczam się snobistycznym zwyczajem gromadzenia książek, otrzymanych od autorów wraz z osobistą dedykacją. Mam już sporo takich woluminów, a ostatnio otrzymałem dwie nowe pozycje i liczę na ciąg dalszy.
Doktor Joanna Bar napisała rozprawę z dziejów najnowszych Krakowa. Wykorzystała ciekawe materiały źródłowe IPN, zrekonstruowała okres ,,średniego PRL’’ szukając odpowiedzi na fundamentalne pytanie: na ile ludzie zmieniają system, a na ile system zmienia ludzi? Ciekawe, humanistyczne spojrzenie. I odważne, bo przecież Autorka na pierwszych stronach jednoznacznie określiła swoje korzenie: W Krakowie się urodziłam, skończyłam studia, tu mieszkam i pracuję, tu urodzili się i mieszkają mi przyjaciele, rodzina, szeroki krąg znajomych. A przecież wiadomo, że nie jest łatwo być prorokiem (kronikarzem też) we własnym kraju…
Z kolei profesor Józef Łaptos wydał najnowszą wersję swojej wielowątkowej opowieści o Belgii. Tym razem do lektury zachęca nie tylko interesująca treść, ale i atrakcyjna forma: zdjęcia, zestawienia chronologiczne, polityczne, personalne. Król Belgii nadał trzy lata temu prof. Łaptosowi order za zasługi w popularyzacji wiedzy o tym państwie, pewnie ta książka będzie okazją do kolejnych nagród. Tego życzę i gratuluję.
Oczywiście obydwie książki polecam, zwłaszcza studentom w/w wykładowców.
*
J. Bar, Niełatwe dziesięciolecia. Postawy społeczno-polityczne inteligencji krakowskiej w latach 1956-1980, Kraków 2009.
J. Łaptos, Belgia, seria: ,,Historia państw świata w XX i XXI wieku’’, Warszawa 2010.