Moje typy dla headhunterów

Moje typy dla headhunterów

Wpis do indeksu nie jest wystarczającą kwintesencją opinii o pracowitości i zdolności studenta. Może więc tutaj spróbuję to podsumować, nieco ,,poza schematem’’ – zgodnie z radami Gladweela.

Pierwsi tegoroczni magistranci to sami fachowcy. Magda Burzańska powinna podpowiadać burmistrzowi Sandomierza jak radzić sobie w czasie powodzi albo innego kryzysu. Monika Honkisz zna się na promocji a w swojej gminie Kozy mogłaby nauczać jak to skutecznie realizować. Michał Wojdyła świetnie poradził sobie z analizą budżetu Makowa Podhalańskiego, tak samo jak Danuta Jurczak z finansami Mszany Dolnej. Natomiast Kindze Marchwiany wróżę karierę we realizacji polityki genderowej; itd., itp.

Na studiach uzupełniających magisterskich grupa studentów w ramach doradztwa politycznego przygotowała wskazówki dla polityków (również lokalnych), którzy często powinni jeszcze dużo czasu poświęcić na doskonalenie swoich kompetencji i różnych elementów wizerunku. Napisane przez tych studentów raporty mają swoją realną wartość. Dlatego np. proponuję prezydentowi Rybnika, aby kupił pracę od Danuty Spandel, a wiceburmistrz Chrzanowa powinien wydać trochę pieniędzy na rady Natalii Feluś. Aktualnemu ministrowi sprawiedliwości przydałby się raport Magdy Rudawskiej, a poprzedniemu szefowi tego resortu – praca Weroniki Surówki. Starosta z Jasła po przeczytaniu referatu Kingi Bimkiewicz nie miałby wątpliwości jak jeszcze lepiej prezentować się publicznie. Ustalenia Marty Domańskiej powinien poznać prezydent Stalowej Woli; itd., itp.

Druga grupa przygotowała wskazówki jak promować konkretną gminę (lub powiat). Na wielu pracach napisałem ile to według mnie jest warte. I tak Izabela Kurzeja za analizę strategii promocji gminy Łącko powinna zażądać 500 zł. Swoją wartość też mają materiały dotyczące powiatu limanowskiego (Joanna Topolska), tatrzańskiego (Piotr Dąmbski) i oświęcimskiego (Maciej Paluszkiewicz); itp., itd.

Ale to jeszcze nie koniec listy kandydatów na kompetentnych pracowników. Na II roku administracji są studenci, którzy posiadają wiedzę na temat funkcjonowania urzędów (centralnych i lokalnych) większości państw UE. Polscy urzędnicy jeżdżą tam często bez znajomości języków i realiów administracyjnych. Raporty studentów oraz ich kompetencje byłby bardzo przydatne w takich międzynarodowych kontaktach. I znów podam tylko wyrywkowe przykłady kandydatów do pracy na stanowiska specjalistów do spraw administracji w UE. Justyna Krawczyk i Katarzyna Kwiecień (Irlandia), Łukasz Kozieński (Włochy), Sylwia Mieszczak oraz Karolina Frask, (Szwecja), Katarzyna Wisła i Karolina Siepiora oraz Łukasz Biela (Finlandia) Monika Plakut i Agnieszka Przepióra oraz Weronika Bis (Francja), Anna Piętak i Magdalena Czechowska (Niemcy),  Natalia Gruszkowska i Sabina Krupniak (Portugalia), Marcin Ochrombel (Hiszpania), Joanna Tarnawska (Rumunia); Paulina Witek (Czechy) itp., itd.

Na koniec zaś tekst ten zadedykuję wszystkim zawodowym ,,łowcom głów’’, którzy utrzymują, że uczelnie źle przygotowują absolwentów oraz różnym takim [—] narzekającym na dzisiejszą młodzież.

/ Bez kategorii

Share the Post

About the Author