Motywacja i przedsiębiorczość

Motywacja i przedsiębiorczość

Na studia podyplomowych mamy kierunek Wiedza o społeczeństwie z podstawami przedsiębiorczości. Program jest ciekawy, grupa nauczycieli aktywna. Tematy z kręgu polityki, biznesu i edukacji mogą wywołać ciekawą mieszankę.

Z takich zajęć wynika, że najważniejsze cechy jakie powinno się wykształcić w uczniu w ramach takiej specjalizacji to pracowitość, motywacja, ambicja. Oczywiście wszystko zgodnie z etyką biznesu i z podkreśleniem znaczenia przestrzegania norm. W ramach politologii kilka przedmiotów funkcjonuje na styku polityki i przedsiębiorczości, są to: marketing polityczny, zrównoważony rozwój, polityka regionalna.

Ważna jest też praktyka, czyli znalezienie nisz, w których młody człowiek może się zrealizować na rynku pracy. Czasami ze znajomymi opowiadamy sobie o tym czego w Krakowie brakuje. Przydałaby się np. porządna firma sprzątająca złożona ze studentów i studentek, ze znajomością języków obcych, nastawiona na obsługę zagranicznych klientów. Albo przedsiębiorstwo z branży spożywczej oferujące catering cudzoziemcom z krajów egzotycznych, z krajów arabskich, gościom z Izraela. Biznes w Krakowie można też zrobić na bazie oferty do niektórych grup wiekowych posiadających ,,nadreprezentację’’. Mamy tu sporo osób starszych, ale widać też wyż demograficzny 30-latków. A także dzieci tego wyżu, dla których jak grzyby po deszczu powstały prywatne przedszkola (ale żłobki nie). Jest więc dla kogo pracować.

Tak – mówimy sobie dalej w gronie akademików – skoro mamy tyle pomysłów dla młodzieży na dochodowy biznes, to dlaczego sami tego nie robimy? Odpowiedź jest prosta: brakuje nam motywacji.

/ Bez kategorii

Share the Post

About the Author