Do takiego tytułu zainspirowali organizatorzy konferencji naukowej na UP. Obrady odbędą się w czwartek i w piątek w Instytucie Filozofii i Socjologii. Referaty będą zogniskowane wokół następującego dylematu: ,,Cóż po uniwersytecie w czasach marnych? Tożsamość uniwersytetu w sytuacji cywilizacyjnych przemian’’.
W zaproszeniu do udziału w konferencji czytamy: skończyła się epoka pewników przyjmowanych jako oczywistość, dominuje chaos myślowy i dezorientacja. Być może jesteśmy świadkami śmierci tradycyjnego uniwersytetu. W jakim kierunku uniwersytet ewoluuje? Czym będzie uniwersytet przyszłości? Czy wszystkie rysujące się zmiany są słuszne? Czy powinniśmy je bezkrytycznie przyjąć?
Konferencję od dawna zapowiadał prof. Tadeusz Gadacz – dyrektor IFiS na UP, autor dwutomowej ,,Historii filozofii w XX wieku. Nurty’’ (Znak 2009), wybitny humanista, zdolny organizator, odważny pracownik naukowy. Z zainteresowaniem śledzę jego publiczne wypowiedzi na temat niekorzystnych zmian, które zachodzą w polskim szkolnictwie wyższym, w nauce. Podziwiam jego upór i odporność, liczę na skuteczność wysyłanych przez niego ostrzeżeń, trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięć, które inicjuje.
Adresatami konferencji są głównie naukowcy, choć z pewnością studenci też pojawią się na obradach. Zabraknie natomiast decydentów odpowiedzialnych za reformę polskich uczelni. Wprawdzie medialny patronat ,,Polityki’’ gwarantuje szeroki oddźwięk w kręgach opiniotwórczych, ale pani minister na pewno nie przyjedzie. Mojego bloga też nie przeczyta, więc skuteczność potencjalnej krytyki będzie znikoma. Dlatego zaoszczędzę sobie dziś czasu i nerwów na opisywanie tego co myślę o urzędach administrujących nauką (a są to m.in.: CKdSSiTN, MNiSzW, NCBiR, NCN, PKA). Pójdę za to posłuchać głosu mędrców, bo dla historyka i politologa to gratka. Wszak wiele rewolucji zaczynało się od przestróg formułowanych przez jajogłowych, które władcy bagatelizowali. Do czasu.
Ps. Przy okazji polecam lekturę książek:
Radosław Robakowski, Upadek stopni – stopnie upadku. Problemy amerykańskiego szkolnictwa wyższego. Dyskurs politologiczny, monografie, Kraków 2011.
Stanisław Waltoś, Andrzej Rozmus (redakcja naukowa), Kariera naukowa w Polsce. Warunki prawne, społeczne i ekonomiczne, Warszawa 2012.